Güz Sinema ve Sanat Kampı – Free Cinema Workshop

KATILIM ÜCRETSİZDİR

PLEASE SCROLL DOWN FOR THE ENGLISH VERSION

Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek eğitimlere aşağıdaki linkten başvuru yapabilirsiniz.

Application Form

https://forms.gle/VDZCdh4Qo8XaBRCPA

Güz Sinema ve Sanat Kampı – Art Colony
30 Ekim – 7 Kasım 2021

Eskişehir Tepebaşı,
Özdilek Sanat Merkezi
Art Colony, Tepebaşı Akıllı Yaşam Köyü

Katadrom Art Colony, Türkiye-Almanya Gençlik Köprüsü’nün desteği ve Tepebaşı Belediyesi işbirliğiyle, 30 Ekim – 7 Kasım 2021 tarihleri arasında Sinema ve Sanat Kampı düzenliyor. 

Film yapmak ve sinema dünyasından profesyonellerle birlikte çalışmak isteyen gençler için; yönetmenlik, oyunculuk, senaryo, kurgu, yapımcılık, kostüm, dijital sanatlar, sinemada görsel efektler ve sinema kuramları atölyelerinden oluşan 9 günlük çevrimiçi ve fiziksel atölyelerin bir arada olacağı hibrit formatta yoğunlaştırılmış bir sinema kampı gerçekleştirilecek. Türkiye’den gençlerin yatılı ya da gündüzlü olarak katılabileceği eğitimlere, Almanya’dan gençler  çevrimiçi olarak dahil olacaklar.  Gençler, kamp boyunca yapımcı, yönetmen, senarist ve oyunculardan oluşan sinema profesyonellerinden teorik ve uygulamalı dersler alacaklar ve aynı zamanda sosyal uyum ve becerilerini geliştireceklerdir. 

Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek eğitimlere aşağıdaki linkten başvuru yapabilirsiniz. 

https://forms.gle/VDZCdh4Qo8XaBRCPA

Senaryo Atölyeleri

Televizyon ve Dizilerde Senaryo
Eğitmen: Gül Abus Semerci
https://www.imdb.com/name/nm1761101/

Aralarında Kırgın Çiçekler ve Kardeşlerim gibi tanınmış TV dizilerinin de bulunduğu pek çok senaryoda imzası bulunan senarist Gül Abus Semerci sinema kampında özellikle televizyona dizi senaryosu yazma konusunda bilgi verecek ve TV sektörü hakkında deneyimlerini paylaşacak. 

Uygulamalı Senaryo Yazım Atölyesi
Eğitmen: Selcan Özgür
https://www.imdb.com/name/nm9633320/

Senarist, oyun yazarı Selcan Özgür’ün vereceği atölye kapsamında senaryo yazımının temel aşamaları, hikaye oluşturma, karakter yaratma gibi temel konular anlatılacak. Atölye aynı zamanda gençleri kendi hikayelerini oluşturmaları ve anlatmaları yönünde cesaretlendirecektir. Atölye sonunda katılımcılar kendi yazı ekiplerini oluşturarak, birer kısa senaryo yazacaklardır.

Yapımcılık Atölyesi ve Başarılı Kitlesel Fonlama Semineri
Eğitmen: Marsel Kalvo
https://www.imdb.com/name/nm3066799/

Ünlü yapımcı Marsel Kalvo’nun deneyimlerini paylaşacağı atölye kapsamında film yapım süreçlerinin tanımlanması, sektörel kavramlar, ön hazırlık, ekip ve oyuncu seçimi, bütçe hazırlama, kaynak ve fon bulma, çekim süreci, uygulayıcı yapımcılık, yapım sonrası tanıtım ve dağıtım, festivaller, yarışmalar ve başvuru süreçlerini içeren temel yapımcılık eğitimi verilecek. 

Oyunculuk Atölyeleri

​Ustalık Sınıfı
Emel Göksu:
https://www.imdb.com/name/nm1728472/

Son olarak Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü kazanan tiyatro, televizyon ve sinemanın usta oyuncusu Emel Göksu uzun yıllardır sürdüğü oyunculuk deneyimini katılımcılarla paylaşacaktır. 

Drama
Aslı Şahin:
https://www.imdb.com/name/nm1847314/

Tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu Aslı Şahin tarafından verilecek oyunculuk atölyesinde; oyunculuğun temel ilkeleri, kamera önü oyunculuk, dizi, sinema ve tiyatro oyunculuğunun farkları gibi temel bilgiler uygulamalı olarak aktarılacaktır.

Uygulamalı Yönetmenlik Atölyesi
Eğitmen: Çiğdem Vitrinel
https://www.imdb.com/name/nm3801878/

Ödüllü yönetmen Çiğdem Vitrinel tarafından hazırlanıp verilecek olan Yönetmenlik Atölyesi, sinemaya hevesi ve yeteneği olan gençler için ciddi bir tanıtım ve hazırlık niteliğindedir. Atölye çalışması, senaryo atölyesinde oluşturulan kısa senaryolardan birinin çekimlerini içerecektir.

Temel Kurgu Atölyesi
Eğitmen: Ahmet Toklu
https://www.imdb.com/name/nm5314147/

Başarılı yönetmen Ahmet Toklu’nun vereceği iki aşamadan oluşan uygulamalı atölyenin ilk kısmında film kurgusunun genel mantığı ve aşamaları örnekler gösterilerek anlatılacaktır. 

Eğitimin ikinci aşamasında, yönetmen ve kurgu yönetmeni beraber çalışarak Yönetmenlik Atölyesinde çekilen görüntüler üzerinde çalışacak, süreci pratik olarak gösterecekler.

Sinemada Görsel Efektler Semineri
Eğitmen: Hakan Yılmaz
https://www.hakanyilmaz.tv/

Günümüzün en önemli dijital sanatçılarından biri olan Hakan Yılmaz tarafından sinemada görsel efektler, yaratıcı dijital uygulamalar üzerine interaktif bir sunum yapılacaktır.  

Seminer: Kostüm Tasarımı
Eğitmen: Damla Turan
https://www.imdb.com/name/nm10539226/

Dizi ve reklam sektöründe aktif olarak çalışan kostüm şefi Damla Turan tarafından başlangıcından günümüze kostümün yapımlarda önemi ve uygulama usulleri tarihsel ve güncel örnekleriyle anlatılacaktır. 

Seminer Dizisi: Sinema Sosyolojisi
Eğitmen: Katadrom Art Colony

Sosyolojik bakış açısıyla sürrealizm, bilim ve teknoloji, kamusal alan, ütopya, feminist sinema gibi akımlar ve kavramlar sinema tarihinden örneklerle öğrencilere aktarılacak, görüntünün sosyolojisi hafta boyunca izlenecek filmler üzerinden tartışılacaktır. 

Sinemada Göç ve Göçün Sinemaya Etkileri 
Eğitmen: İnci Çalışkan

Türkiye ve Almanya arasında göç konusu ve sinemaya etkileri üzerine sosyolojik bir tartışma yürütülecektir. 

Sosyal Aktiviteler
Gençlerin grup olarak çalışma, ekip olarak iş bölümü yapma, proje yürütme ve kendi yaratıcılıklarını keşfetme gibi sosyal uyum ve becerilerini geliştirecek aktivitelerde bulunmaları sağlanacaktır. (Kaynaşma oyunları, film izleme, ekip olarak film çekimi, yemek yapma, piknik, müze gezileri, belediye başkanı ve STK ziyaretleri vb. )

NE KADAR? 

Eğitimler ÜCRETSİZ olmakla birlikte konaklama, yemek, içecek, temizlik gibi masraflar için sadece KONAKLAMA talep eden katılımcılardan cüzi miktarda katkı talep edilmektedir. 
Kişi başı 590 TL (KDV Dahil) (Sadece YATILI katılımcılar/Oda-Yemek talep eden katılımcılar). 

BAŞVURU FORMU:
https://forms.gle/VDZCdh4Qo8XaBRCPA

Daha önce gerçekleştirdiğimiz kamplardan fotoğraflar için tıklayınız. 

Yaz Sinema Kampı Eskişehir Art Colony: 
http://www.katadromartcolony.com/yaz-sinema-kamp305.html

Diğerleri: 

https://katadromcinetrainproject.wordpress.com/news/
http://www.cvb-videp.be/cvb/en/archives/yeff

Autumn Cinema and Art Camp – Art Colony
October 30th – November 7th, 2021

Eskişehir Tepebaşı,
Özdilek Sanat Merkezi
Art Colony, Tepebaşı Akıllı Yaşam Köyü

Organized by Katadrom Art Colony with the support of German-Turkish Youth Bridge and the collaboration of Tepebaşı Municipality, Autumn Cinema and Art Camp will be held from October 30th – November 7th 2021.

The Cinema and Art Camp is being arranged for young people who want to make films and work with professionals from the world of cinema. The camp will hold a hybrid format where 9-day digital and physical workshops consisting of workshops on directing, acting, scriptwriting, editing, production, costume, digital arts, visual effects and cinema theories.

Participants from Turkey can attend as boarding or daily courses, while participants from Germany will also be included online.

During the camp, participants will take theoretical and practical lessons from professional producers, directors, screenwriters and actors, at the same time improving their social collaboration and skills.

You can apply to the free courses from the link below. 

https://forms.gle/VDZCdh4Qo8XaBRCPA

Scriptwriting Workshop

Instructors:

Scriptwriting in TV-Series
Gül Abus Semerci:
https://www.imdb.com/name/nm1761101/

Screenwriter Gül Abus Semerci, who has her mark on many scripts, including the well-known TV series such as Kırgın Çicekler (Orphan Flowers) and Kardeşlerim (My Brothers), will give information about writing TV series scripts and share her experiences about the TV industry.

Scriptwriting Workshop 
Selcan Özgür
https://www.imdb.com/name/nm9633320/

Within the scope of the workshop, which will be given by screenwriter and playwright Selcan Özgür, the basic stages of screenwriting, creating a story and creating characters will be analysed. The workshop will also encourage participants to create and tell their own stories. At the end of the workshop, the participants will create their own writing teams and write a short script.

Production Workshop
Instructor: Marsel Kalvo
https://www.imdb.com/name/nm3066799/

Marsel Kalvo, the famous producer as the instructor; the workshop will focus on the definition of film production processes, sectoral concepts, preliminary preparation, crew and actor selection, budget preparation, source and funding, shooting process, executive production, post-production promotion and distribution, festivals, competitions and application processes.

Acting Workshop

Instructors: ​

Masterclass:
Emel Göksu:
https://www.imdb.com/name/nm1728472/​

Emel Göksu, a master actress of theatre, television and cinema, winner of the Best Actress Award at the Adana Golden Boll Film Festival, will share her long-term acting experience with the participants.

Drama:
Aslı Şahin:
​​https://www.imdb.com/name/nm1847314/

Actress of Turkish Cinema, TV-Series and Theatre, Aslı Şahin; will give information on the basic principles of acting, acting in front of the camera, the differences of serial, cinema and theater acting on practical courses for the Acting Workshop.

Directing Workshop
Instructor: Çiğdem Vitrinel
https://www.imdb.com/name/nm3801878/

The Directing Workshop, which will be prepared and given by the award-winning director Çiğdem Vitrinel, is a critical introduction and preparation for young people with a passion and talent for cinema. In addition to theoretical information, it also includes movie watching and analysis, as well as some simple practical studies. The workshop will include shooting of one of the short scenarios created in the Scriptwriting workshop.

Editing Workshop
Instructor: Ahmet Toklu
https://www.imdb.com/name/nm5314147/ 

In the first part of the two-stage hands-on workshop, which will be given by the successful director Ahmet Toklu, the general logic and stages of film editing will be explained by examples. In the second stage of the training, the director and the editing director will work together on the footage shot in the Directing Workshop, and they will practically demonstrate the process.

Seminar Series: Sociology of Cinema
Instructor: Katadrom Art Colony

Movements and concepts such as surrealism, science and technology, public space, utopia, feminist cinema will be conveyed to the students with examples from the history of cinema from a sociological point of view, and the sociology of an image will be discussed through the films to be watched throughout the week.

Seminar: Effects of Migration on Cinema
Instructor: İnci Çalışkan

A sociological discussion will be conducted between Turkey and Germany on the issue of migration and its effects on cinema.

Seminar: Visual Effects in Cinema
Instructor: Hakan Yılmaz
https://www.hakanyilmaz.tv/

An interactive presentation on visual effects and creative digital applications in cinema will be made by Hakan Yılmaz, one of today’s most important digital artists.

Seminar: Costume Design
Instructor: Damla Turan​
https://www.imdb.com/name/nm10539226/

Costume chief Damla Turan, who’s actively working in the TV and advertising industry, will explain the importance of costumes from the beginning to the present of production and the procedures of costume with historical and current examples.

Social Activities

Participants will be provided with activities that will improve their social cohesion and skills such as working as a group, division of labor as a team, conducting projects and discovering their own creativity. (Sociable games, watching movies, filming as a team, cooking, picnics, museum visits, municipality and NGO visits, etc.)

HOW MUCH?

Workshops and Seminars will be FREE. However, for expenses such as accommodation, food, beverage, cleaning; a small contribution is requested from ONLY THE PARTICIPANTS REQUESTING ACCOMMODATION. 

590 TL per person (VAT Included) For Boarding Participants

APPLICATION:

https://forms.gle/VDZCdh4Qo8XaBRCPA

Click here for photos from our previous camps.

Autumn Cinema Camp Eskişehir Art Colony:

http://www.katadromartcolony.com/yaz-sinema-kamp305.html

Others:

https://katadromcinetrainproject.wordpress.com/news/

http://www.cvb-videp.be/cvb/en/archives/yeff