Bülten: 6. Farklı Perspektifler Film Festivali Başvuruları Devam Ediyor

6. Uluslararası Farklı Perspektifler Film Festivali Başvuruları Devam Ediyor

Dünyanın “take-a-way” özelliğine  sahip tek festivali  olarak özel gösterim seçkileriyle daha önce aralarında Sofya, Berlin, Kopenhag, Oldenburg, Talin, Madrid, Leipzig,Yogyakarta, Sao Paulo gibi şehirlerin de bulunduğu birçok şehirde sinemaseverlerle buluşan festival, genç sinemacılara filmlerini, dünyanın farklı şehirlerinde, alternatif mekanlarda gösterme fırsatı sunmaya devam ediyor.

Katadrom Kültür, Sanat ve Sosyal Politikalar Derneği tarafından düzenlenen “Uluslararası Farklı Perspektifler Film Festivali / Changing Perspectives Film Festival”, altıncı yılında  10 – 15 Nisan 2018 tarihleri arasında İstanbul’da başlıyor.

2018 Şehirleri İstanbul, Berlin, Yogyakarta, Vancouver, New York
Uluslararası ağı her yıl gittikçe büyüyen festival, Endonezya’daki KDM ortaklığıyla düzenlediği Yogyakarta’daki gösterimlerini kalıcı hale getirirken, İstanbul’daki gösterimlerinden sonra özel seçkilerle dünyanın pek çok şehrinde yıl boyunca devam edecek. Bu yıl festivalin rotasına Kuzey Amerika’nın iki büyük şehri; New York-ABD ve Vancouver -Kanada da dahil oluyor.

Ana Tema “Yaban”
Her yıl ulusal ve uluslararası gündemin içinden sosyal bir meseleye odaklanan festivalin 2018 teması başta her yönüyle çevre ve insan olmak üzere; doğadaki ve şehirdeki yabanıl yaşamı, şehirler ve her türlü konuklarını, insanın çevre ve yaban hayat üzerine etkilerini konu alan sinemacıların izlenimlerine yer vermek amacıyla “Wild/ Yaban” olarak belirlendi. Festivalin geçmiş yıllarında ele aldığı temalar arasında  “Yabancı”,  “Kimlik”, “Sınır” “Ütopya” bulunuyordu..

Yüzün üzerinde kısa filmin gösterileceği festivalde filmler; çevre ve her yönüyle vahşi yaşama odaklanan Yaban, kültürel görüş ve yaşam farklılıkların ortaya konduğu Kültürel Bakış ,değişimin kendisine, düşüncesine ve pratiklerine yoğunlaşan Değişim Deneyimi, hayatın absürt ve mizahi yönlerinin konu edinildiği filmlerinin yer aldığı Gülünç, güçlü kadın öykülerini ve deneyimlerini anlatan Mor Portreler, her türlü ötekileştirmeye ve ayrımcılığa karşı Şemsiye, çocuklara dair filmlerin yer aldığı Kaleydoskop ve geçmiş ve nostaljiye odaklanan Çok Uzak Çok Yakın gibi bölüm başlıkları altında izleyiciyle buluşacak.

Kısa Filmlerden Uzun Metraj Yapımlara
2013 yılında kısa film festivali olarak başlayan Farklı Perspektifler, son iki yılında programına yıl içerisinde ses getirmiş yerli yapımlardan oluşan uzun metraj bir film seçkisi dahil ediyor. 2018 yılında da kısa film programının yanında uzun metraj filmlerden oluşan bir seçki festival izleyicisinin beğenisine sunulacak.

SALT Galata ve SUPA Suriye Pasajı Festivale Ev Sahipliği Yapıyor.
SALT Galata 
oditoryumunda gerçekleştirilecek ücretsiz film gösterimleri ve atölyelerin yanı sıra SUPA Suriye Pasajı Salon festival etkinliklerine de ev sahipliği yapacak.

Festivale Başvurular Devam Ediyor.
Son Başvuru Tarihi: 16 Şubat 2018

10-15 Nisan 2018 Tarihleri arasında gerçekleşecek festivale başvurular 16 Şubat 2018 Cuma akşamına kadar  https://filmfreeway.com/icpsff adresinden yapılabiliyor.

Son Başvuru Tarihi: 16 Şubat 2018
Başvurular için: https://filmfreeway.com/icpsff

Festivalle ilgili detaylı bilgi festivalin resmi web sayfası www.icpsff.com  ya da www.katadromart.com adreslerinden alınabilir.

6. Uluslararası Farklı Perspektifler Film Festivali
6th International Changing Perspectives Film Festival

Katadrom Kültür, Sanat ve Sosyal Politikalar Derneği
Katadrom Arts, Culture and Social Politics Association

icpsff@gmail.com  –  info@katadromart.com
http://www.katadromart.com     –     http://www.icpsff.com
https://www.facebook.com/icpsff
https://www.facebook.com/KatadromProject