Bülten: Uluslararası Changing Perspectives Film Festivali 5 Yaşında

2017-poster-small

 

Uluslararası Changing Perspectives Kısa Film Festivali 5 Yaşında

 

Katadrom Kültür, Sanat ve Sosyal Politikalar Derneği tarafından düzenlenen “Uluslararası Changing Perspectives/Farklı Perspektifler Kısa Film Festivali”, beşinci  yılında 10 – 16 Mart 2017 tarihleri arasında İstanbul’da başlıyor.

Geçtiğimiz yıllarda, “Yabancı”,  “Kimlikler”, “Sınır” gibi temalara odaklanan festivalin bu yılki teması “Ütopya” ve dünyanın “take-a-way”özelliğine  sahip tek festivali  olarak festival özel gösterim seçkileriyle bugüne kadar Sofya, Berlin, Kopenhag, Oldenburg, Talin ve Madrid, Leipzig ve Yogyakarta gibi birçok şehirde sinemaseverlerle buluştu.

2017 Şehirleri İstanbul, Berlin ve São Paulo.
Uluslararası ağı her yıl gittikçe büyüyen festival, bu yıl İstanbul’daki gösterimlerinden sonra özel seçkilerle Berlin ve São Paulo’da devam edecek.

Festivalin Odağında Bu Yıl “Ütopya” Var
Her yıl ulusal ve uluslararası gündemin içinden sosyal bir meseleye odaklanan festivalin 2017 teması Türkiye ve dünyada gerçekleşen olumsuzlara bir tepki olarak ütopya olarak belirlendi.  Film programı ve yan etkinlikleriyle ütopya konusuna odaklanan festival izleyicileri hayal kurmaya ve hayalleri hatırlamaya yönlendirmeyi amaçlıyor.

Yüzün üzerinde kısa filmin gösterileceği festivalde filmler; hayallere ve düşlenene odaklana Ütopya, kültürel görüş ve yaşam farklılıkların ortaya konduğu Kültürel Bakış, değişimin kendisine, düşüncesine ve pratiklerine yoğunlaşan Değişim Deneyimi, komedi filmlerinin yer aldığı Gülünç, kadın öykülerini ve deneyimlerini anlatan Mor Portreler, ayrımcılığa karşı Şemsiye, çocuklara dair filmlerin yer aldığı Kaleydoskopve geçmiş ve nostaljiye odaklanan Çok Uzak Çok Yakın gibi bölüm başlıkları altında izleyiciyle buluşacak.

Avrupalı Gözüyle Türkiye’de Ütopya Fotoğraf Sergisi
Türkiye’de yaşamış Avrupalı fotoğraf sanatçılarının fotoğraf karelerinin yer aldığı karma bir sergi Alman fotoğrafçı Charlotte Schmitz’in küratörlüğünde festival haftası boyunca ziyarete açık olacak.

Salt Galata ve SUPA Suriye Pasajı Festivale Ev Sahipliği Yapıyor.
SALT Galata
oditoryumunda gerçekleştirilecek ücretsiz film gösterimleri ve atölyelerin yanı sıra SUPA Suriye Pasajı Salon festival sergisine ev sahipliği yapacak.

Festivalle ilgili detaylı bilgi festivalin resmi web sayfası www.icpsff.com  ya da www.katadromart.com adreslerinden alınabilir.

The 5th International Changing Perspectives Short Film Festival
5. Uluslararası Farklı Bakış Açıları Kısa Film Festivali

Katadrom Kültür, Sanat ve Sosyal Politikalar Derneği
Katadrom Arts, Culture and Social Politics Association

icpsff@gmail.com
info@katadromart.com
http://www.katadromart.com
http://www.icpsff.com
https://www.facebook.com/icpsff
https://www.facebook.com/KatadromProject